Ukrayna’da Gezilecek 10 Yer

Ukrayna sahip doğal güzellikler, tarihi mekanlar ve eğlence imkanları nedeniyle her yıl yaklaşık 20 milyon turist ziyaret çekmektedir. Ukrayna’da gezilecek yerler arasında en fazla ziyaretçi çeken yerler hakkında kısa bilgiler sunulacaktır. Ukrayna vizesiz olarak ziyaret edilebilmekte ve bunun doğal bir sonucu olarak da Türkiye’den çok sayıda turisti cezbetmekte. Avrupa’nın en geniş ülkesi olması, doğal yapıları görülme değer yerleri mutlaka gitmeniz gereken ülkelerden.

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

1. Kiev

Ukrayna Kiev

Sahip olduğu yemyeşil doğal güzelliklerle, ilginç sayılabilecek mimari güzelliklerle mutlaka görmeniz gereken bir yer. Burada ağaç kesmek yasak yani doğal güzellikler koruma altına alınmış. Kiev’deki Özgürlük Meydanı şehirdeki festivallerin, gerçekleştirilen etkinliklerin buluşma noktası olması yönünden görülmeli.

2. Lviv

Lviv’de Gezilecek 10 Yer

Unesco tarafından Dünya Miras Listesine alınmış bir şehir olan Lviv zaman içinde farklı uygarlıklar için ev sahipliği yapmak gibi bir özelliğe sahiptir. Şehrin en ünlü meydanı olarak kabul edilen Rynok Square birçok müzeyi barındırmakta. 13.yüzyılın mimari özelliklerini taşıyan yapıların bulunduğu bu şehri görmeniz gereken yerler listesine alabilirsiniz.

Lviv’de Gezilecek 10 Yer

3. Odessa

Odessa’da Gezilecek Yerler

Bir dönem Osmanlı İmparatorluğunun etkisinde kalmış ve bu dönemde Hacı Bey ismini almış olan şehir Rus egemenliğine geçince Odessa adını almıştır. Deribasovskaya Caddesi şehrin en fazla insan çeken yeri olarak biliniyor. Ayrıca kentin sembolü olarak değerlendirilen Potemkim Merdivenleri görülmesi gereken yerlerdendir. Merdivenlerin bitimindeki Duke de Richeliue Anıtı ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Odessa’da Gezilecek 10 Yer

4. Kharkiv

Ukrayna Kharkiv

Müzeler, üniversiteler ve tiyatro binalarına ev sahipliği yapan bu şehir bir öğrenci şehri olarak biliniyor. 2.dünya savaşında çok fazla hasar olan şehir büyük bir hızla toparlanabilmiştir. Şehirde bulunan Özgürlük Meydanı dünyada 15. Sırada, Avrupa genelinde ise 8.sırada bulunuyor.

5. Lutsk

Ukrayna Lutsk

Avrupa’nın modern görüntüsünü taşıyan bu şehir Ukrayna’da gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Sahip olduğu tarihi dokusu ve keşfedilmeyi bekleyen yerleri ile ziyaretçilerini beklemekte. Kendine has mimari özelliklere sahip olan bu şehir boşuna görülmesi gereken yerlerin başında yer almamış dedirtecek cinsten güzelliklere sahip.

6. Oleshkovsky Çölü

Ukrayna Oleşkovsky Çölü

Avrupa’da bulunan en büyük çöl olarak unvan kazanmış bu doğa güzelliği mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Bir çölü görmenin nesi ilginç olabilir demeyin, çoğu zaman film çekimlerine ev sahipliği yapan bu yer aynı zamanda yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği yerlerdendir.

7. Dinyester Kanyonu

Ukrayna Dinyester Kanyonu

Ukrayna’ya gidip de bu doğa harikasını görmemek olmaz. Deniz seviyesinin yaklaşık 250 m kadar üzerinden geçmekte olan Dinyester Nehri tarafından açılmış bu kanyon 100’den fazla nadir görülen bitki ve hayvan türü barındırmakta. Doğa sporları ve kamp yapma sevenler için çok uygun bir ortam.

8. Optymistychna Mağarası

Ukrayna Optymistychna Mağarası

Kolevka köyü civarında bulunan bu doğal yapı dünyadaki en uzun alçı mağarası Unvanına sahip. Eğer doğal güzellikleri görmeye meraklı iseniz Ukrayna’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gerek. Mağaranın içerisinde yer altı gölleri de bulunmakta, yazın ya da kışın ziyaret edilebilecek yerlerdendir.

9. Donetsk

Ukrayna Donetsk

Ünlü futbol takımı ile bilinen bu şehir olan Donetsk gezi listenizde bulunması gereken yerlerden biri. Tarihi yapıları ve sahip olduğu doğal güzellikleri görülmeye değer.

10. Zaporijya

Ukrayna Zaporijya

Ukrayna gezisinde ziyaret edilmesi gereken turistik şehirler arasında ilk görülmesi gereken yerlerden. Bu şehirde görülmesi gereken birçok turistik mekân bulunmakta. Yaklaşık olarak 700 yaşına ulaşmış olan ünlü bir meşe ağacı da barındıran bu şehri de Ukrayna’da gezilecek yerler listenize almanız durumunda görülmesi gereken önemli yerlerden birini gözden kaçırmamanız açısından önemli.

Bir cevap yazın