Tayland’da Gezilecek 10 Yer

Tropik adaları ve Budist tapınakları ile her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Tayland için Uzak Doğu’nun cenneti benzetmesi yapılabilir. Farklı din ve kültürel ögelerin bir araya getirildiği ülkede yaşayanlar turistlere karşı son derece sıcakkanlıdır. Ülkenin başkenti olan Bangkok aynı zamanda en kalabalık şehirdir. Türklerin vizesiz giriş yapabildikleri Tayland’da gezilecek yerler listesine göz atarak siz de tatil planınızı hazırlayabilirsiniz.

Tayland’da Gezilecek Yerler

1. Büyük Saray

Büyük Saray

Ülkenin başkenti Bangkok’da yer alan Büyük Saray, resmi olarak 1782 yılından bu yana kraliyet ailesine ev sahipliği yapar. Wat Phra Kaew tapınağının sarayın içinde yer alması turistlerin de bölgeye yoğun bir ilgi göstermesine neden olur. Güç ve ihtişamın merkezi olarak görülen adres aynı zamanda kültürel bir değer olarak da görülür. İçinde sayısız müze, bahçe, tapınak ve kraliyet konutunun yer aldığı Grand Palace için “Doğunun Venedik’i” benzetmesi de yapılır.

2. Doi Inthanon Ulusal Parkı

Doi Inthanon Ulusal Parkı

“The roof of Thailand” olarak anılan Milli park, ülkenin kuzeyindeki Chiang Mai eyaletindeki 482 kilometrekarelik alanı kaplamaktadır. Aynı zamanda Himalaya dağının bir parçası olan bölgede yükseklik 800 ila 2.500 metre arasında değişir. Parkın en çok ziyaret edilen bölümü güneşin doğuşunun da izlenebildiği Doi Inthanon’un zirvesidir.

3. Beyaz Tapınak

Beyaz Tapınak

Tayland’ın en çok bilinen tapınakları arasında ilk sırada yer alan Wat Rong Khun, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görür. Beyaz renkteki tapınakta sıva içinde gizli kalan cam parçaları güneş ışıklarıyla birlikte ışıldamaya başlar ve ortaya son derece ilginç bir manzara çıkar. “Yeniden doğum döngüsü” ve “Cennetin kapısı” olarak düşünülen tapınak Budist öğretilerinin tüm dünyaya yayılmasına önayak olur.

4. Phi Phi Adaları

Phi Phi Adaları

Tayland’ın en ünlü adalarıdır. Tayland’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında bu bölge sayılabilir. 1950’li yıllardan sonra dikkat çekmeyi başaran adalar, yerel lezzetlerin tadılabileceği restoranlara ev sahipliği yapar. Tayland’ın güneyinde kalan Krabi’ye bağlı olan bu 6 tane takım adaya günlük turlar ile gidilebilir. Koh Phi Phi Don ve Koh Phi Phi Leh en büyük olan iki adadır.

5. Ko Pha Ngan Plajı

Ko Pha Ngan Plajı

Tayland Körfezi’nin güney kısmında kalan plaj, Surat Thani iline bağlıdır. Ülkenin başkenti Bangkok’a yaklaşık olarak 750 kilometre uzakta kalan plaj, özellikle dolunay gecelerinde hareketli partilere ev sahipliği yapar. Beyaz kumu ve sayısız hindistan cevizi ağaçlarıyla ünlü olan plaj, dalgıçlar için de bulunmaz manzaralara sahiptir.

6. Khaosan Sokağı

Khaosan Sokağı

“Evrenin merkezi” olarak nitelendirilen sokak, özellikle alışveriş meraklılarına inanılmaz fırsatlar sunar. Oteller, restoranlar, dövme dükkanları, pazar yerleri ve kitapçılarıyla özellikle gençlerin ilgisini çeken alan, bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. Burayı görenlerin hayatlarının bir bölümünde yeniden bölgeye geldiklerine inanılır.

7. Safari World

Safari World

Bangkok’ta yer alan Safari World içinde; temalı su parkları, hayvanat bahçeleri, doğal parklar, açık hava aktiviteleri ve güzel showlar izlenebilir. Hemen her ziyaretçinin mükemmel olarak tanımladığı bu gezi özellikle aileler tarafından tercih edilir.

8. Ölüm Demiryolu

Ölüm Demiryolu

Kanchanaburi bölgesinde yer alan demiryolu, 2.Dünya savaşı esirleri ve Asyalı köle işçilerinin teriyle tamamlanmıştır. Popüler bir turistik günübirlik turla gezilecek olan bölge, özellikle manzara açısından son derece zengindir.

9. Elephant Nature Park

Elephant Nature Park

Chiang Mai bölgesinde yer alan parkta gün boyu doğa ve vahşi yaşam turları yapılabilir. Açık hava aktiviteleri esnasında yürüyerek farklı keşifler yapılabilir ve kaliteli restoranlarda Tayland mutfağına özgü lezzetler denenebilir.

10. Ayutthaya Tarihi Parkı

Ayutthaya Tarihi Parkı

Muhteşem bir açık hava müzesi olarak değerlendirilebilecek olan bölge, yeryüzündeki cennet olarak değerlendirilebilir. UNESCO tarafından koruma altına alınmış park akşam saatlerinde giriş yapan ziyaretçilere ücretsiz olarak hizmet verir.

Bir cevap yazın