Odessa’da Gezilecek 10 Yer

Bir liman şehri olma özelliğine sahip olan Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında yer almaktadır. Ukrayna’nın en büyük üçüncü şehri olma özelliğine sahiptir. Fraklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan bir şehir olan Odessa’da gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Türkiye’den ve dünyanın her yerinden özellikle yaz aylarında Odessa şehrini ziyaret etmek için çok sayıda ziyaretçi şehre giriş yapmaktadır. Turizm ve öğrenci kenti olan Odessa tatil yapmak için ideal bir kenttir. Renkli bir gece hayatına sahip olması açısından da çok ilgi görmektedir. Bol sayıda da konaklama imkanı bulunan ucuz oteller yer almaktadır. Türkiye’den vize istemeyen bir şehir olması nedeni ile sadece kimlik Odessa’yı ziyaret etmek için yeterli olmaktadır. Tarihi yapısı, doğal güzellikleri, park ve bahçeleri ile ünlü olan Odessa’ya yolunuz düşerse ya da tatil planınızda Odessa şehri varsa mutlaka görmeniz gereken 10 yer aşağıda yer almaktadır.

Odessa’da Gezilecek Yerler

1. Deribasovskaya Caddesi

Deribasovskaya Caddesi

Odessa şehrinin en popüler caddesi olma ünvanına sahiptir. Trafiğe kapalı olan bu cadde üzerinde oldukça fazla eğlence merkezi ve lokanta bulunmaktadır. Bahar ve yaz ayları Deribasovskaya Caddesi üzerinde yürüyüş yapmak için çok ideal olmaktadır. Ayrıca cadde üzerinde yer alan alışveriş merkezleri de çok ünlüdür.

2. Odessa Opera Binası

Odessa Opera Binası

Sanat tutkunları için ideal bir gezi yeridir. Şehrin merkezinde olması sayesinde ulaşım son derece kolaydır. Ukrayna’nın en büyük opera binası olma özelliğine de sahiptir. Pazartesi haricinde diğer günler açık olan Odessa Opera Binası iç mimarisi oldukça kaliteli ve göz kamaştırıcıdır.

3. Primorsky Bulvar

Primorsky Bulvar

Denizi izlemesi mükemmel olan Primorsky Bulvarında sıra sıra kestane ağaçları yer almaktadır. Bulvarın araç trafiğine kapalı olması da rahat rahat yürüyüş yapmak için çok idealdir. Çok fazla tarihi yapıya ve turistlere bu cadde üzerinde rastlamak mümkündür. Kestane ağaçlarının ışıklandırılmış olması sayesinde geceleri de burada fotoğraf çektirmek mümkündür.

4. Teatralnaya Meydanı

Teatralnaya Meydanı

Bu meydanda her akşam bir gösteri ve eğlenceli bir konser yer almaktadır. Odessa şehrinin en meşhur meydanıdır. Harika ışıklandırmaya sahip olan meydan fotoğraf çekimi için çok idealdir.

5. Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri

Odessa şehrini denize bağlayan bir köprü vazifesindedir. Her yıl binlerce turist Potemkin Merdivenlerini ziyaret etmektedir.

6. Odessa Katakombları

Odessa Katakombları

Avrupa’nın en uzun yer altı şehri olma özelliğini taşımaktadır. Uzunluğu 100 km civarında olan Odessa Katakombları 200 yıl önce inşa edilmiştir.

7. Duke de Richelieu Anıtı

Duke de Richelieu Anıtı

Mimari ile göz kamaştıran bu anıt Odessa şehrinin simgesidir. Potemkin Merdivenleri üzerinde bulunuyor olması sayesinde ortaya muhteşem bir manzara çıkmaktadır.

8. Arkadiya ve Lanjeron

Odessa Gece Hayatı

Arkadiya ve Lanjeron

Tatil ve gezi planı içinde eğlence hayatı isteyenler için Arkadiya ve Lanjeron birebirdir. Odessa şehrinin turizm cenneti olarak görülmektedir. Renkli gece hayatının yaşanması için çok elverişlidir. Yeni binaların yer aldığı bölge içerisinde plajlarda güzel vakit geçirmek ve akşam olunca da sınırsız bir şekilde eğlenceye dahil olmak mümkündür.

9. Odessa Limanı

Odessa Limanı

Potemkin Merdivenlerinden indikten sonra karşınıza çıkacak olan Odessa Limanı Ukrayna’nın ticari kalbi olarak görülmektedir. Bu nedenle Odessa Limanı’na sürekli olarak gemi yanaşmaktadır. Odessa’ya gelen ziyaretçilerin mutlaka bu gemi trafiğini izlemek için Odessa Limanı’nı görmesi tavsiye edilmektedir.

10. Puşkin Müzesi

Puşkin Müzesi

Odessa şehrinde çok sayıda değerli müze bulunmaktadır. Tarihe ve sanata ilgisi olanların mutlaka Puşkin Müzesi’ni ziyaret etmesi gerekmektedir. Şehrin en önemli müzeleri arasında yer alan Puşkin Müzesi’nde Puşkin’e ait olan malzemeler sergilenmektedir. En ilgi çeken ve en çok ziyaret edilen müzeler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın