Mısır’da Gezilecek 10 Yer

Su götürmez bir gerçektir ki Mısır, dünyaca ünlü ve popüler rotalardan bir tanesidir. Mısır’a seyahat demek; tarihten kültüre doğanın bileşkesini bir arada yaşamak demektir. Pek çok gezgin için, Mısır apayrı bir dünyadır ve başka hiçbir yer bu kadar heyecan uyandırmaz. Sizde Mısır’a bir gezi yapmayı planlıyorsanız hazırlamış olduğumuz A’dan Z’ye Mısır’da gezilecek yerlerin tamamını bulabileceğiniz listemize göz atmalısınız.

Mısır’da Gezilecek Yerler

1. Ebu Simbel

Ebu Simbel

Mısıra giden herkesin muhakkak görmesi gereken bir yer Ramses ve Nefertiti nin tapınakları. Sudan sınırından yaklaşık 3 saat süren bir yolculuk sonucu Aswan’dan konvoylar halinde güvenlik nedeni ile sadece bu yolla gidilebiliyor. Gece 3.30 civarı yola çıkılarak gidilebiliyor. Gezmek için değil. Turların farklı bir yol bulunmuyor.

2. Felluka

Felluka

Nil nehri kenarında yer alan Aswan, Sudan sınırına yakın bir kasaba. Felluka yelkenli küçük teknelere mısırlıların taktığı isim. Nil nehri üzerindeki botanik bahçesi, elephant Island ve kaya mezarlar 2 saat süren felluka turu ile gezilebilir. Fellukaların saat ücreti 10 paund sizi sıkı bir pazarlık bekliyor olacak.

3. Gize Piramitleri

Gize Piramitleri

Kahire’ye gidip piramitleri görmeden kesinlikle dönmeyin. Gize Piramitleri Mısır’ın başkenti Kahire’nin Gize semtinde bulunan 3 görkemli yapıdır: Keops Piramidi, Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidi. Bu üç piramitten yalnızca Keops piramidi Dünyanın Yedi Harikası’ndan biridir. Mutlaka at, deve, at arabası veya ATV ile gidin, çöl üzerinden giriş yapıyorsunuz, eğlenceli bir tur olacaktır.

4. İskenderiye Kütüphanesi

İskenderiye Kütüphanesi

M.Ö. 3.yüzyıl başlarında Ptolemaios hanedanlığı tarafından İskenderiye kentinde kurulmuştur, eski dönemlerde bilimin kalbinin attığı yer olan İskenderiye Kütüphanesi, insanlık tarihinde yazılan en önemli yapıtları topluyormuş. Kaynaklar, burada 900.000 ‘e yakın el yazması eserin toplandığını kaydeder. Maalesef çoğu çeşitli savaşlardan ve değişik nedenlerden dolayı imha edilmiştir. Bilime ve kitaplara merakı olanların mutlaka görmesi gereken bir yer.

5. Mısır Müzesi

Mısır Müzesi

Piramitleri ziyaret etmeden önce müze gezisinde fayda var çünkü eserlerin hemen hemen hepsi müzeye aktarılmış. Müze otellerin bulunduğu bölgeye yani merkeze çok yakın yürüyerek gidebilirsiniz. Müze girişindeki rehberlerden biriyle anlaşıp gezmenizi tavsiye ederiz. Bu derece büyük bir yerde gördüklerinizden de bir şey anlamama veya kaybolma ihtimaliniz çok yüksek. Öğrenci veya öğretmen iseniz gitmeden önce mutlaka bir international student card alın. Girişlerde fiyatlar yarıya iner.

6. Karnak Tapınağı

Karnak Tapınağı

Mısır’da Abidos’tan sonra 2. en eski şehir Luksordur. Karnak ve luksor kasabalarından oluşan dünyanın en büyük açık hava müzesine sahip şehir her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Bu tapınağı gezerken en küçük ayrıntısını dahi kaçırmayın, Dünyanın en büyük antik dini tapınağı sayılan Karnak tapınağı çok gezilecek bir yer olması nedeni ile saatlerce yürünülecek zaman isteyen bir alan, 80 Mısır paunttu giriş ücreti ödeniyor.

7. Krallar Vadisi

Krallar Vadisi

18-20. Hanedanlık döneminde Yeni Krallık’ın Firavunlarının ve güçlü asil ailelerin gömülmesi amaçlanarak inşa edilmiş mezarların bulunduğu yer diğer adıyla Ölüler Vadisi. Piramitlerin yağmacılar tarafından soyulduğunu öğrenen Firavun krallar kendi mezarlarının soyulmaması için kimsenin bulamayacağı yerlerde olmasını tercih etmişlerdir. Bu nedenle Firavunlar 2 vadiden oluşan Krallar Vadisine gömülmeye başlanmıştır.

8. Ras Muhammed Milli Parkı

Ras Muhammed Milli Parkı

Şarm EL-Şeyh demek birçok dalgıca göre dalışın zirvesi demek. Dalmak için dünyanın en iyi lokasyonları arasında Ras Mohamed National Park gösteriliyor. Etrafı çöllerle kaplı dağlardan oluşan kızıl denizin içine daldığınızda tam bir doğal şölenle karşılaşılıyor.

9. Sharm El Luli

Sharm El Luli

Dünyanın en güzel plajları arasında gösterilen Sharm El Luli Marsa Alem’dedir. Temiz beyaz sularında mercan resiflerine sahip. Birçok balık türü gözlemlenebiliyor. Sualtı dünyası meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Civarında pek alışveriş yapılacak yerler yok. Bu yüzden ihtiyacınız olabilecek malzemeleri yanınızda götürmelisiniz.

10. Sina Dağı

Sina Dağı

2,285 metre yükseklikte Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bir dağdır. Dinler tarihinde önemli yeri olan Sina Dağı’na Dahab’da organize edilen gündüz veya gece turları sayesinde gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın