Madrid’de Gezilecek 10 Yer

Gezilecek yerler açısından oldukça zengin olan Madrid, İspanya'nın başkentidir. Modern mimarisi ile dikkat çeken Madrid başkent olması ile de zengin kültürü ile ön plandadır. Madrid ziyaretçileri doğal güzellikler karşısında adeta büyülenmektedir. Türkiye'den uçak yolculuğu ile sadece 4 saat uzaklıkta olan Madrid'e gitmek için tatil planı yapanların mutlaka görmesi ve gezmesi gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Madrid şehrine geldiğiniz zaman müzeler içerisinde uzun uzun zaman harcamaya da hazır olmanız gerekmektedir. Muhteşem koleksiyonlara sahip olan çok sayıda müze bulunmaktadır. Sizi sık sık fotoğraf çekmeye davet edecek olan güzellikler ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Tüm bu güzellikler nedeni ile Madrid'den ayrılmak istemeyecek ve yeniden gelmek için tatil planları kurmaya başlayacaksınız. O halde bu muhteşem şehri ziyaret ederken görmeden gitmemeniz gereken yerlerin listesine hep birlikte göz atalım.

Madrid'de Gezilecek Yerler

1. Plaza Mayor

Plaza Mayor

Madrid'de yer alan en tanınmış meydanlardan bir tanesidir. Üzerinde tarihin derin izlerini taşıyan bu meydan turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerdendir. Bütün ihtişamı ile turistleri ağırlayan Plaza Mayor kafeler ve turistik dükkanlar ile çevrelenmiştir.

2. Puerta del Sol

Puerta del Sol

Madrid şehrinin en işlek yerlerinden ve en favori buluşma noktalarından birisidir. Madrid şehrinin kalbidir cümlesini kullanmak da yerinde olacaktır.

3. Madrid Kraliyet Sarayı

Madrid Kraliyet Sarayı

Çok muazzam bir saray olma özelliğine sahip olan Kraliyet Sarayının etrafında Avrupa'nın en büyük ormanları yer almaktadır. Kraliyet ailesi bu saray içerisinde yaşamlarını sürdürmektedir. Madrid şehrinin en sembolik ve en güzel binalarından birisi olma özelliğine sahiptir. Saray içerisinde fotoğraf çekimi yapmak yasaktır. Resmi törenlerin yapılması gerektiği zamanlar içerisinde Kraliyet Sarayı kapalı tutulmaktadır.

4. Almudena Katedrali

Almudena Katedrali

Hristiyanlığa ait olan sanatsal figürleri bulabileceğiniz bu katedrale dışarıdan baktığınız zaman adeta bir saray görünümünde olduğunu görebilirsiniz. Bütün heybeti ile göz kamaştıran bu katedral içinde sanatsal bir yolculuk yapabilirsiniz.

5. Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles

Dolambaçlı ve çok büyük bir binadır. Binanın önünde doğurganlık tanrıçasını canlandırmış olan heykeli görmek mümkündür. Bina içerisinde sanatsal yolculuk yaparken üst katlardan şehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

6. Plaza de Castilla

Plaza de Castilla

Madrid gökdelenlerinin merkezi olan meydanda Plaza de Castilla yer almaktadır. Dev binaları görebileceğiniz bu meydan da çok etkileneceksiniz. Özellikle her an düşüverecekmiş gibi eğik konumda olan binalar oldukça fazla ilginizi çekecektir.

7. Prado Müzesi

Prado Müzesi

Madrid şehrinin klasik sanatının en iyi koleksiyon parçalarını barındıran Prado Müzesi çok özel bir müzedir. Madrid şehrine yolu düşen herkesin mutlaka bu müzeyi ziyaret etmesi gerekmektedir.

8. Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

Madrid'in en fazla ziyaret edilen müzelerinden bir tanesidir. 20. yüzyıl sanatının en saygın eserlerini bu müze içerisinde görmek mümkündür.

9. Debod Tapınağı

Debod Tapınağı

Mısır tapınağı olarak da bilinen Depod Tapınağı, gün batımını izlemek isteyen herkes için çok idealdir. Tapınak Mısır tarafından İspanya'ya hediye edilerek yeniden inşa edilmiştir.

10. Madrid Rio Parkı

Madrid Rio Parkı

Kentsel peyzaj projeleri arasında en iyisi ve en mükemmelidir. Madrid Rio Parkı benzersizdir ve peyzaj içerisinde 33 adet köprü bulunmaktadır. 6 km uzunluğa sahip olan bir peyzaj bahçesinin bulunması ziyaretçilerin çok fazla ilgisini çekmektedir. Park içerisine tam olarak 33 bin ağaç dikilmiştir. Tırmanma bahçesi, oyun alanları, bitki ve eğlence alanları, kaykay kullanım alanı gibi pek çok yer bulunmaktadır. Yayalar için huzur bahçesi görünümünde olan bu park bisiklet kullanıcıları için de çok idealdir. Sahil boyunca da dinlenme alanı olarak kafeler ve lokantalar yer almaktadır.

Bir cevap yazın