Lviv’de Gezilecek 10 Yer

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Lviv, Ukrayna’nın başkent Kiev’den sonraki ikinci en kalabalık şehridir. Eski sokakları, nostaljik gezi tramvayı ve kültürel dokusuyla ziyaretçilerini başka bir dünyada hissettiren şehir, Ukrayna’nın kültür başkentidir. Mimari zenginliği açısından mutlaka görülmesi gereken Lviv, 900 bine yaklaşan nüfusuyla Avrupa’ya yakışan bir görünüm çizer. Lviv’de gezilecek yerler için listemize göz atarak fikir edinebilirsiniz.

Lviv’de Gezilecek Yerler

1. Rynok Meydanı

Rynok Meydanı

Şehrin en ünlü meydanı ve mutlaka görülmesi gereken adresidir. 50 benzersiz mimari binanın çevrelediği meydan, 500 yıllık tarihe sahiptir. Alman tarzı sistemle kurulan meydanın hemen her köşesinde farklı bir müze ziyaret edilebilir. Neptün, Adonis, Amphitria ve Diana gibi heykeller, meydanın her yerine yayılmıştır. Belediye binasının tepesinde yer alan seyir terası, yerli ve yabancı turistlere şehir hakkında her türlü bilgiyi verir.

2. Opera Binası

Opera Binası

Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alan Opera binası, Avrupa’nın en önemli kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapar. Cephesi heykellerle donatılmış olan bina bulunduğu yerde hemen dikkat çeker. Svobody Caddesi üzerinde yer alan Opera binasında haftanın hemen her günü farklı bir gösteri izlenebilir.

3. Lviv Ermeni Katedrali

Lviv Ermeni Katedrali

Bölgede yaşayan Ermenilerin yaşam alanlarının ardından kurdukları katedral, 1363 yılında inşa edilmiştir. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bina, Lviv’de yaşayan Ermeni toplumunun sembolüdür. Ermeni Sokağı boyunca yerleşik olarak hizmet veren okul, sanat merkezi, hastane ve kütüphanede görülmeye değer binalar arasında sayılabilir.

4. Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı

Dünyanın en çok ziyaret edilen mezarlığı adeta bir açık hava müzesi değerindedir. 3 binden fazla mezarın bulunduğu mezarlıkta ünlü bilim insanlarının da isimlerine de rastlanır. Girişin ücretli olması mezarlığa olan ilginin de artmasına neden olur. Şehir merkezine biraz uzak olan mezarlığa toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler 2 ya da 10 numaralı tramvaya binerek Schevchenkivskyi Hay durağında inebilirler.

5. Potocki Sarayı

Potocki Sarayı

1880’de dönemin Avusturya Başkanı Alfred Jozef Potocki için hazırlanan saray, 2000’li yıllardan itibaren Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın devlet konutu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Halen bir kısmı sanat galerisi olarak da değerlendirilen bina 2 katlıdır ve Barok mimarisinin en değerli örnekleri arasında gösterilebilir.

6. Pazar Meydanı

Pazar Meydanı

Ukrayna için önemli lezzetlerin tadına bakılabilecek ve günün her saati canlı müzik dinlenebilecek olan pazar, özellikle yabancı turistler için ilgi odağıdır. Yaz aylarında ve yaklaşan Noel’de farklı bir havaya bürünecek olan pazar, eğlence ve tarihin iç içe geçtiği özel mekanlar arasında gösterilebilir.

7. Lviv Yüksek Sarayı

Lviv Yüksek Sarayı

Saray tepesi olarak da anılan bölge, 1835 yılında kurulan park ile ünlüdür. Parkı süslemek için kurulan taş mağarası büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Saraya patika bir yoldan yürüyerek çıkılabilir ve şehir yüksekten her ayrıntısına kadar gözlemlenebilir.

8. Arsenal Silah Müzesi

Arsenal Silah Müzesi

Farklı medeniyetlere ışık tutan müze, şehir cephaneliği olarak da bilinir. Tarihte pek çok işkencenin yapıldığı bina 1981 yılında müzeye çevrilmiştir. Mistik özelliklere sahip olan binada bulunan hediyelik eşya dükkanından alışveriş yapılabilir.

9. Eczane Müzesi

Eczane Müzesi

Rynkok Meydanı’nda yer alan müze, tarihi görüntüsünün yanı sıra halen eczane olarak da hizmet vermektedir. Yunan tıp ve sağlık tanrıçası olarak bilinen Aesculapius ve kızı Hygiene’nin heykellerinin bulunduğu bina görülmeye değerdir.

10. Zalizna Voda Park

Zalizna Voda Parkı

Yürüyerek gezmek için ideal bir seçim olan park, bölgenin kültürel yaşamına ek olarak doğal güzellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için en doğru seçimdir. Yaz mevsiminde yapılan ziyaretlerde şehrin tadına daha iyi çıkarılır.

Bir cevap yazın