Kiev’de Gezilecek 10 Yer

Ukrayna’nın görülmesi gereken en önemli şehri olan Kiev hakkında bir rehber niteliğindeki Kiev’de gezilecek yerler yazımızda sizlere birtakım bilgiler sunacağız. Hakkında bilgiler vereceğimiz yerlerin önemli bir kısmı 2 günlük bir seyahat için uygun yerler.

Kiev’de Gezilecek Yerler

1. Maidan Nezalezhnosti

Kiev Maidan Nezalezhnosti

Kiev’de ilk görmeniz gereken yerlerden. Türkçe karşılığı Bağımsızlık Meydanı olan bu yer şehrin merkez buluşma noktası olarak kabul edilmekte. Meydanda Ukrayna için sembol olarak nitelendirilen bir heykel bulunmaktadır.

2. Andrevski Spusk

Kiev Andrevski Spusk

Geçmiş dönemlerde şehrin yönetimine ev sahipliği yapan bu yer günümüzde popülaritesi en yüksek yer olan Andrevski Yokuşu hediyelik eşya almak niyetinde olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden. Ayrıca Pazar günleri burada daha fazla satıcı tezgahı bulunuyor ve daha kalabalık insan toplulukları bulunmakta.

3. Azize Sofya Katedrali

Kiev Azize Sofya Katedrali

Unesco tarafından Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu önemli tarihi eser 1000 yıllık bir geçmişe sahip. Önemli dini törenlerin yapıldığı bu yapı freskleri ile de ün kazanmıştır. Kiev’de gezilecek yerler listenizde bulunması gereken yerlerdendir. Yalnız bir ayrıntıyı hatırlatmakta yarar var, katedralde asansör bulunmamakta bu nedenle şehrin manzarasını yüksek bir noktadan izleyebilmek için merdiven çıkmanız gerek.

4. İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi

Kiev İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi

2. Dünya Savaşı müzesi olarak bilinen bu müze görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi olarak da isimlendirildiği için kafanız karışmasın diye bu ayrıntıya dikkat edin. Çalınan bir fon müziği eşliğinde müze gezintisi yapmak size keyif verecektir.

5. Mağaralar Manastırı

Kiev Mağaralar Manastırı

Mağaralar Manastırı olarak isimlendirilen bu yapı şehrin dini değer taşıyan en önemli yapıları arasında bulunuyor. Oldukça büyük bir yapı olan bu manastırın bünyesinde 18 kilise ve minyatür bir müze bulunmakta. En önemli özelliği ise manastırın altında yer alan mağaralar.

6. Altın Kapı

Kiev Altın Kapı

Kiev’de gezilecek yerler listenize almanız gereken tarihi mekanlardan biri. 1017 yılında yapımına başlanan bu yapı zaman içinde hasar gördüğü için 1982 yılında aslına uygun olarak restore edilmiştir. Kreşatik Caddesi’nden yaklaşık 15 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

7. St. Micheal Altın Kubbeli Katedral

Kiev St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Sahip olduğu freskler ve mozaikler ile dikkat çeken bir yapıdır. İsterseniz yürüyüş yaparak isterseniz de katedralin arka kısmına varan teleferikle ulaşım sağlayabilirsiniz. Önemli dini değeri olan yapılardan biridir. Görmenizi tavsiye edebileceğimiz yerlerdendir.

8. Mariinsky Parkı

Kiev Mariinsky Park

Kiev’de mutlaka görmenizi tavsiye edeceğimiz bir park. Şehrin en fazla ziyaret edilen yerlerindendir. Şehrin kalabalık ve gürültülü merkezinden uzaklaşmak istiyorsanız görülmesi gereken ideal bir yer olarak listenize eklemeniz gerekiyor. Ayrıca parkın içerisinde 1744-1752 yılları arasında Rus imparatoriçesi tarafından yaptırılan Mariinsky Sarayı da bulunmaktadır.

9. Shevchenko Parkı

Kiev Shevchenko Park

Gezintilerinize biraz ara vermek niyetindeyseniz, sokak sanatçılarının canlı performansları ile keyifli vakit geçirmek isterseniz mutlaka uğramanız gereken bir yer. Parkta mini hediyelik eşyalar satan yerler ve orta noktasında büyük bir heykel bulunmakta. Parkın Kreşatik Caddesi’nin uç noktalarına yakın sayılabilecek bir noktada olduğunu bilmenizde yarar var.

10. Arsenalna Metro İstasyonu

Kiev Arsenalna Metro İstasyonu

Metro istasyonunu neden görmeliyiz diye soru soranlar olabilir. Bu metro istasyonunu ilginç kılan özelliği dünyadaki en fazla derinliğine sahip olması. 105,5 metre derinliğine ulaşmakta. Bu kadar derin olma nedeni ise Sovyetler döneminde metro duraklarının aynı zamanda sığınak olarak kullanılmasıdır. Bu metro istasyonunda kullanılan yürüyen merdivenler herhangi bir AVM’de görebileceklerinizden çok daha hızlı. 4-5 dakika sürecek bir yolculuktan sonra Arsenalna durağına ulaşabilirsiniz. Kiev’de gezilecek yerler içinde farklı bir gezinti deneyimi yaşamak isterseniz bu istasyona uğramalısınız.

Bir cevap yazın