Gürcistan’da Gezilecek 10 Yer

Karadeniz’in kıyısında yer alan Gürcistan, Trabzon ve Artvin’e çok yakındır. Seyahat için otobüs seferlerinin de olması nedeni ile hafta sonu bile gidilip gezilebilecek bir yerdir. Tarihi Taş Devri’ne dayanan Gürcistan pazarları, irili ufaklı dükkânları, halkı ve esnafı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Gürcistan’a gitmek için vizenin de gerekli olmaması ile daha çok kişi Gürcistan’ı gezi rehberlerine almaktadır. Gürcistan’a gidildiği zaman mutlaka gezilmesi gereken 10 güzel yer aşağıda anlatılmıştır.

Gürcistan'da Gezilecek Yerlerin Listesi

1. Batum Bulvarı

Gürcistan - Batum Bulvarı

Bir sahil kenti olan Batum’da, her sahil kentinde olduğu gibi uzun uzun yürüyüş yapılabilecek sahil şeritleri mevcuttur. Yol boyunca etraftaki kafeler ise palmiye ağaçlarının altında dinlenilebilecek en özel alanlardan biridir. Şehrin en hareketleri alanı sayılan Batum Bulvarı’nın tam ortasında yapay bir göl özelliği olan Nurigeli Göl’ü vardır.

2. Piazza Meydanı

Gürcistan - Piazza Meydanı

Avrupa’da görülen meydanları andıran Piazza Meydanı, özellikle yaz aylarında çok eğlenceli olmaktadır. Canlı müzikleri ile meşhur olan meydanda birçok kafede canlı müzik keyfi yaşanabilir. Gece hayatı ile meşhur olan Gürcistan’da gündüzde kafelerde eğlenceli anlar yaşanabilmektedir.

3. Astronomik Saat

Gürcistan - Astronomik Saat

Birçok kentte görülen Astronomik saatler, turist çekme özelliğine sahiptir. Prag’da da bulunan Astronomik saatin bir örneği de Batum’da bulunmaktadır. UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Eski Banka Binası’nın hemen üzerinde yer almaktadır.

4. St. Nicholas Kilisesi

Gürcistan - St. Nicholas Kilisesi

Gürcistan’a gidildiği zaman mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de St. Nicholas Müzesi’dir. Bizans’ın yıkılma sürecinden sonra Gürcistan’a ait olan toprakların bir kısmı Osmanlı yönetimine girmiştir. O dönemlerde ülkede yer alan Rumlar, kilise yapmak için padişahtan izin istemişlerdir. Padişah ise çanlarının çalınmaması şartı ile kilise yapımına izin vermiştir.

Rumlar bu sözü tutarak hazırladığı St. Nicholas Kilisesi’nde çanları asla çalmıyor. Böylesine güzel bir hikâyesi olan kilise görülmeye değer tarihi izler taşımaktadır. Bu nedenle; Gürcistan’a gelen kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

5. Miracle Park

Gürcistan - Miracle Park

Meşhur Batum Meydanı’nın yakınlarında bulunan Miracle Park, plajların kesiştiği alanlarda kısa sürede bitirilmiştir. Bu nedenle de adına Mucize anlamına gelen Miracle adı verilmiştir. Parkın iç kısmında saat kulesine benzeyen Chacca Kulesi yer almaktadır. Adını Gürcü votkasından alan Chacca Kulesinden yaz aylarında 10 dakika süre ile su yerine votka akmaktadır. Özellikle yaz aylarında gidildiğinde bu eşsiz güzellik görülebilmektedir. Parkın içerisinde dönme dolap ile Gürcü harflerinin yer aldığı Alfabe Kulesi de vardır. Ayrıca kavuşamayan âşıklar Azeri Müslüman genç Ali ile Gürcü Hıristiyan kızın yer aldığı Nino heykelleri bulunmaktadır.

6. Argo Teleferiği

Gürcistan - Argo Teleferiği

Şehre tepeden bakmak ve güzelliklerin ayrı etkileyiciliğini görmek isteyenler için bir fırsat olan Argo Teleferiği, Anuria Dağı’nın tepesinde bulunan Argo Eğlence Merkezi ile şehri birbirine bağlamaktadır.

7. Ters Ev (White Restraurant)

Gürcistan - Ters Ev

Laz kökenli olan bir Gürcü tarafından kurulan restoranda Laz yemeklerinin ağırlıkta olduğu bir menü sunulmaktadır. Ters olarak yapılan restoran çok farklı bir mimariye sahiptir. Yemek molası verilerek bu eşsiz mimaride fotoğraf çektirmek için uğranması gereken alanlardan biridir.

8. Tiflis

Gürcistan - Tiflis

Ülkenin başkenti olan Tiflis’te de gezilmesi gereken birçok alan vardır. Gürcistan’ın doğu kısmında yer alan şehirde birçok farklı mimari izi görülmektedir. Özellikle Eski Şehir’i ile ünlü olan Tiflis’te Metekhi Köprüsü de görülmeye değer.

9. Borjomi

Gürcistan - Borjomi

Gürcistan’da maden suyunun üretildiği bir şehirdir. Şehrin parklarında bulunan çeşmelerden su yerine maden suyu akmaktadır. Bu da seyahat edenlere ilginç gelmektedir.

10. Kutaisi

Gürcistan - Kutaisi

Gürcistan’ın en büyük olan ikinci şehridir. 11. yüzyıl döneminde yapılan Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı gezilmeye değer yerlerdir.

Bir cevap yazın