Batum’da Gezilecek 10 Yer

Kafkas Dağlarının gölgesinde kalan bir Karadeniz şehri olan Batum, Türkiye Sarp sınır kapısının yakınındadır. Sahil boyunca uzanan yeşil parkların yanı sıra bisiklet yolları ile de doğayla baş başa kalmak isteyenler için ideal bir alternatif yaratan şehir, yaklaşık olarak 200 binlik nüfusu ile her sene yerli ve yabancı turistleri ağırlar. Mimari açıdan dikkat çekici eserlere sahip olan Batum'da gezilecek yerler için listemize göz atabilirsiniz.

Batum'da Gezilecek Yerlerin Listesi

1. Gonio Kalesi

Batum - Gonio Kalesi

Batum'um 15 km güneyinde yer alan kale, Chorokhi Nehri kıyısındadır. M.S. 1.yüzyılda yapılan eser, bir Roma kenti olarak dikkat çeker. On iki havariden birisi olarak kabul edilen Aziz Matthias'ın mezarının bu kalede olduğu düşünülmektedir. Bugün kalede hala arkeolojik kazılar yapılmaya ve Roma İmparatorluğuna ait bulgular elde edilmeye çalışılmaktadır.

2. Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi

Batum'un 9 km kuzeyinde kalan 108 hektarlık alanda kurulan bahçe, eski Sovyetler Birliği'nin en özel mekanları arasında sayılabilir. Doğa ile iç içe huzurlu bir yaşam isteyenlerin Batum'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasına koyması gereken bahçe, Kafkasya deniz altı ürünlerinin incelenmesi için kullanılan bir kurum haline getirilmiştir.

3. Medea Anıtı

Batum - Medea Anıtı

Batum'un Avrupa Meydanı'nda kurulu olan Medea Anıtı, Yunan mitolojisindeki efsane kahraman Medea'dan esinlenerek hazırlanmıştır. Şehrin hemen her yerinden görülecek yüksekliğe sahip olan heykel, altınla süslü ve turkuaz renklidir.

4. Alfabe Kulesi

Batum - Alfabe Kulesi

130 metre yüksekliğindeki yapı, Gürcü alfabesi ve insanoğlunun benzerliklerini ortaya koyar. Çift sarmal bir DNA tasarımına benzetilen kulenin en tepesinde Gürcüce'de kullanılan 33 harf yer alır. Panoramik asansörler ve merdivenlerden oluşan ana gövde çelik profillerle sabitlenmiştir. Kulenin ilk katından asansöre binilerek tepeye çıkılabilir. 360 derece dönen bir restoranın bulunduğu kule, özellikle yabancı turistler tarafından büyük ilgi görür.

5. Batum Arkeoloji Müzesi

Batum Arkeoloji Müzesi

Ilia Chavchavadze Caddesi üzerinde bulunan müze, 1994 yılında ziyarete açılmıştır. Devlet korumasında bulunan müzede tam 28.508 kayıtlı eser sergilenir. Tunç çağından kalma arkeolojik malzemelere yer verilen müzede, Gürcü-İngiliz ortak çalışması sonucunda elde edilmiş pek çok farklı eser görülebilir. Pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 arasında gezilebilecek olan müzede rehberli turlar da düzenlenir.

6. Khariton Akhvlediani Adjara Eyalet Müzesi

Batum - Khariton Akhvlediani Adjara Eyalet Müzesi

1908 yılında kurulan müze, ünlü Jincharadze Caddesi üzerindedir. 170 bine yakın nadide eserin sergilendiği adreste, M.Ö. 9-12.yüzyıllara ait arkeolojik kalıntılar görülebilir. Güzel sanatlara ait çok farklı eserlerin görülebileceği müze, Pazartesi hariç her gün 10.00-17.00 arasında gezilebilir.

7. Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Batum - Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Gorgiladze Caddesi üzerinde yer alan müzede ünlü Gürcü ressamların eserlerine yer verilir. Müze koruması altında olan eserlere ek olarak sanatsal dekoratif örneklerinde görülebileceği adres, Pazartesi hariç ziyaret edilebilir. Müzede geçmiş dönemlerde Ankara Bilkent Üniversitesi sanatçılarına ait eserler de sergilenmiştir.

8. Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi

Batum - Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi

2007 yılında kurulan müzede 19. ve 20. yüzyıla ait ve Batum için önemli teknik-teknolojik başarılı yapıtlara yer verilir. Çay kültürünün, matbaa ve fotoğraf alanında yaşanan gelişmelerin atölye çalışmalarıyla desteklendiği müzede renkli fotoğraf dendiğinde akla gelen Prokudin-Gorski'nin resimleri de görülebilir.

9. Batum Fener Kulesi

Batum Fener Kulesi

Güzel liman şehrini süsleyen özel eserler arasında yer alan Kule, 1863'te Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa ettirilmiştir. 1878 ve 1882'de tadilat gören fener, 21 metre uzunluktaki ışığının etkisiyle gemilere eşlik eder ve yol gösterir. Geçmiş dönemlerde beyaz ışık yayan fenerde bugün kırmızı ışık kullanılmaktadır.

10. Ali ve Nino Heykeli

Batum - Ali ve Nino Heykeli

Modern mimarinin en başarılı örnekleri arasında yer alan aşk heykeli, 8 metrelik 26 ayaktan oluşur. Her gün saat 07.00'de belli aralıklarla hareket eden heykel birbirini kucaklar. Yaklaşık olarak 10 dakika süren seramoniden sonra heykeller birbirinden ayrılır. Buradan YouTube videosunu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın