Bakü’de Gezilecek 10 Yer

Bakü kardeş ülke Azerbaycan’ ın başkentidir. Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip olan Bakü’ de; sinema, tiyatro, sergi salonu gibi kültürel aktivitelerin yanı sıra; oldukça hareketli bir gece hayatı da yaşanmaktadır. Pek çok tarihi ve turistik mekan bulunan Bakü ile ilgili 10 maddelik bir görülmesi gereken yerler listesi hazırladık. Bakü’ ye gitme planı yapıyorsanız mutlaka listemize bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bakü’ de Gezilecek Yerlerin Listesi

1. Kız Kulesi

Bakü - Kız Kalesi

XII. Yüzyılda Mimar Masud ibn. Davut tarafından tasarlanan Kız Kulesi; inşa edildiği yıllarda Hazar Denizi kıyısında yer almaktaydı. 27 metre yüksekliğe sahip olan kule, Bakü için eşsiz ve benzeri olmayan bir mimari eser olarak görülmektedir.

2. Bakü Hayvanat Bahçesi

Bakü Hayvanat Bahçesi

İçerisinde yaklaşık 168 türe ait 1193 hayvan barındıran hayvanat bahçesi; soyu tükenmekte olan ve nadir bulunan canlıların korunması, ve çoğaltılması görevini de yerine getirmektedir. Dünyanın ve Azerbaycan’ ın faunasına ait değişik hayvanların yer aldığı bu hayvanat bahçesine giderek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

3. Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Bakü - Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Azerbaycan’ ın en büyük sanat müzesi olup, 1936 yılında kurulmuştur. Müzeye 1943 yılında ünlü Azeri tiyatro sanatçısı Rüstem Mustafayev’ in adı verilmiştir. 1885 te inşa edilen De Bur Sarayı ve 1895 te inşa edilen Mariinski Kız Lisenin binalarından oluşan müzede; Azeri, Rus, İranlı ve Batı Avrupalı sanatçıların tablo, çizim, gravür ve heykelden oluşan çeşitli eserlerini görebilirsiniz.

4. Şirvanşahlar Sarayı

Bakü - Şirvanşahlar Sarayı

15. yüzyılda Şirvanşahlar hanedanından olan İbrahim Halilullah döneminde yapılan saray; Bakü’ de İçeri Şeher olarak adlandırılan, surların arkasındaki eski şehir bölgesinde bulunmaktadır. Yakın doğunun en görkemli eserleri arasında sayılan sarayı ziyaret listenize eklemelisiniz.

5. Ateşgah

Bakü - Ateşgah

Bakü’ ye 30 km mesafede bulunan Abşeron yarımadasının Surahanı kasabasında bulunan Ateşgah; yeryüzündeki 3 mecusi tapınağından biridir. Ateşgah ateş tapınağı anlamına gelir. Bir kısmı 1713 yılında, diğer kısmı ise 1810 yılında tüccar Kançanagaran tarafından yaptırılan tapınağı ziyaret etmek değişik bir deneyim olacaktır.

6. Gobustan Kaya Oymaları

Bakü - Gobustan Kaya Oymaları

Orta Azerbaycan Çölü’ nün kenarında bulunan ve üç platodan oluşan kaya oymalarının olduğu yerleşim yerinin tarihi 40000 yıl öncesine dayanmaktadır. Buzul çağından sonraki ıslak dönemde kayalara oyulan sanatsal oymalar bulunmaktadır. İlk insanların izlerini merak edenler için ilginç bir deneyim olacaktır.

7. Bakü Kristal Salonu

Bakü Kristal Salonu

25000 kişilik olan ve 14 milyon tl ye yaptırılan çok amaçlı kapalı arena 2012 yılında yapılmıştır. Bakü mucizesi olarak tanımlanan salonda 2012 Eurovision şarkı yarışması yapılmış, Rihanna, Jennifer Lopez ve Shakira gibi şarkıcılar konser vermiştir. Değerli bir kristali andıran değişik mimari yapısı görülmeye değerdir.

8. Bayrak Meydanı

Bakü - Bayrak Meydanı

Guinnes Rekorlar Kitabına 162 metrelik direği, 220 tonluk ağırlığı, 250 metrekare bayrak alanı ile giren meydan; Azerbaycan’ ın en çok ilgi gören turistik yerleri arasındadır.

9. Letif Kerimov Halı Müzesi

Bakü - Halı Müzesi

Azerbaycan’ ın dünyaca ünlü olduğu konulardan biri de halıcılıktır. 1967 yılında açılan müze Azerbaycan’ ın en büyük müzelerinden biridir. 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar yaklaşık 6000 eserin yer aldığı müzedeki halılar kendine has bir dokuma yöntemine sahip olan halılar ilginizi çekebilir.

10. Bakü Alev Kuleleri

Bakü - Alev Kuleleri

Yan yana üç binadan oluşan bu kuleler yayan bir alev şeklinde tasarlanmıştır Alevler ülkesi olarak tarif edilen Azerbaycan’ ınsonsuz alevini temsil eden bu binalar; 10 bin adet ledden oluşan animasyonlu ışıklandırma sistemi ile donatılmıştır. En yüksek noktası 181 metreye ulaşan binalar da Bakü’ de görmeye değecek yerler arasındadır.

Bir cevap yazın