Azerbaycan’da Gezilecek 10 Yer

Azerbaycan, Kafkasların güneyinde yer alan ve tıpkı Türkiye gibi hem Avrupa´da hem de Asya´da toprakları bulunan Türkiye'nin de komşusu olan bir ülkedir. Kültür olarak Türk kültürüne benzese de ve kültür olarak çok çeşitliliği olsa da bazı konularda da oldukça farklılık göstermektedir. Azerbaycan'a ulaşım ise oldukça kolaydır. Kara yoluyla veya İstanbul'dan uçağa binerek 2 saat 45 dakika da Azerbaycan'da olabilmeniz mümkündür. Her giden Türk'ün gelişen kültürü, ekonomisi ve sanatıyla şaşkına düşüren ülke, küçük Azerbaycan algınızı kesinlikle değiştirecek bir ülkedir. Azerbaycan'a gitmeyi düşünüyorsanız bu listeye mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Azerbaycan'da Gezilecek Yerlerin Listesi

1. Kız Kalesi

Azerbaycan - Kız Kalesi

Kız Kalesi, Azerbaycan'ın en gözde yapılarından biridir. 13. yüzyılda inşa edilmiş olan kule o zamanlar da surlar Hazar Denizi'ne kadar uzanmaktaydı fakat suların çekmesiyle günümüzde biraz uzaklaşmıştır. Bu yapı, hem gelen turistlerin hem de yerli halkın mutlaka görmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Kız Kalesi, Unesco Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır ve koruma altına alınmıştır. Buraya giderek Hazar Denizi kıyısında vakit geçirebilir ve bu muhteşem güzelliği görme şansına sahip olabilirsiniz.

2. Şirvanşahlar Sarayı

Azerbaycan - Şirvanşahlar Sarayı

Şirvanşahlar Sarayı, 15. yüzyılda Şirvanşahlar Hanedanlığı tarafından yaptırılmıştır. Bu hanedan ipeğiyle oldukça meşhurdu ve Şirvan İpeği denilen bu ipeği Avrupa, Asya ve Afrika'ya gönderirlermiş. Bu saray, Yakın Doğu'nun en görkemli ve büyük sarayı olarak sayılmaktadır ve toplamda 52 yapısı bulunmaktadır. Saray, Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Şirvanşahlar şahı, anneleri ve çocuklarının türbesi de burada yer almaktadır. Saray 1964 yılında müzeye çevrilmiştir ve ziyaretçilere açılmıştır. Bu sarayı da ziyaret etmeden Azerbaycan'dan ayrılmamalısınız.

3. Göygöl Gölü

Azerbaycan - Göygöl Gölü

Ülkenin en sevilen doğal mekanı olan Göygöl Milli Parkı, muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Gölün derinliği yaklaşık 100 metreyi bulmaktadır. Yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek için oldukça uygun bir mekandır. Ülkenin Gence şehrinde bulunan bu mekanı kesinlikle listeye almalısınız.

4. Halı Müzesi

Azerbaycan - Halı Müzesi

Dünya'da eşi ve benzeri bulunmayan bir müzedir. Bütün halı çeşitlerinin bulunduğu müzede toplam 4601 halı bulunmaktadır. Halılar doğal boyalar ve loş ışıklarda bozulmaması için özenle sergilenmektedir. Müzeye daha girmeden hazar kıyısındaki muhteşem yapısıyla şaşkına düşecekseniz. Halıların bu güzel dünyasını görmeden ülkeden ayrılmamalısınız.

5. Ateşgah

Azerbaycan - Ateşgah

Ateşgah mabedinin, Dünya'da 3 merkezi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Azerbaycan'dadır. Ateşgah, ateşe tapanların hac görevi gibi gitmeleri gereken bir ibadethanedir. Müslümanlığın gelmesiyle birlikte merkez kapatılmış ve ateşe tapanlar Hindistan'a göç etmişlerdir. Günümüzde müze olarak kullanılan Ateşgah, Nevruz bayramlarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

6. Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi

Azerbaycan - Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi

Müze, İskendername'nin yazarı Nizami'nin 800. yıl dönümü nedeniyle 1939'da kurulmuştur. Müzede bu eserle birlikte, birçok yazarın el yazması eserleri, portreleri, minyatürleri ve onlarla ilgili eşyalar sergilenmektedir. Müze binası 1850 yılında kurulmuştur. İlk olarak kervansaray olarak inşa edilen bina, sendika binası olarak da kullanılmış ve 1939'da müzeye çevrilmiştir. Edebiyatsever kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mekanlardan birisidir.

7. Köhne Şehir

Azerbaycan - Köhne Şehir

İçeri şehir olarak adlandırılan bölge en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Unesco tarafından koruma altına alınan bölgede 50'den fazla tarihi yapı bulunmaktadır. Turistlerin en uğrak mekanlarından biri olan bu şehri gezilecek yerler listenize mutlaka almalısınız.

8. Bakü Bulvarı

Azerbaycan - Bakü Bulvarı

Bulvar, 1909 yılında açılmıştır. Denizin doldurulmasıyla yapılan bu mekan özgürlüğün simgesi olarak kabul edilmektedir. Bulvarda gezebileceğiniz anıtlar, müzeler ve eğlence mekanları bulunmaktadır.

9. Alev Kuleleri

Azerbaycan - Alev Kuleleri

Alev kuleleri, ofis, konut ve otel kuleleri olmak üzere 3 kuleden oluşmaktadır. 2013 yılında inşa edilmiş olan kuleler için milyonlar harcanmış ve ülkenin en yüksek yapıları olarak kabul edilmiştir. Yapılar toplamda 10.000 led ışıkla donatılmış ve ülkeye gelenlerin en merak ettiği mekanlardan birisi olmuştur.

10. Nizami Caddesi

Azerbaycan - Nizami Caddesi

Azerbaycan'a gidip alışveriş yapmamak tabi ki olmaz. Alışveriş için ise en uygun mekan Nizami Caddesidir. Cadde tam 3,5 km uzunluğa sahiptir ve alışverişin yanı sıra tarihi mekanlar da cadde üzerinde bulunmaktadır. Cadde araç trafiğine kapalıdır ve yayaların rahat alışveriş yapabilmeleri için her koşul sağlanmıştır.

Bir cevap yazın